سفارش تبلیغ
صبا
مهندسی کشاورزی (keshavarzi.net)
   مشخصات مدیر وبلاگ
 
    آمارو اطلاعات

بازدید امروز : 450
بازدید دیروز : 523
کل بازدید : 4585080
کل یادداشتها ها : 1017

نوشته شده در تاریخ 88/5/22 ساعت 6:0 ع توسط


 

گرم کردن و خنک کردن گلخانه

گرم کردن گلخانه :  

 حرارت خورشیدی :

پوشش گلخانه در روز انرژی تابشی خورشید را به صورت نور و امواج الکترو مغناطیسی جذب و این انرژی گیاهان , خاک و سایر اشیاء موجود در گلخانه را گرم می کند . این حرارت جذب شده توسط اشیاء داخل گلخانه در شب و در دمای پایین از آن ها منتشر می شود و با طول موج های بزرگتر ساطع می شود که از پلاستیک عبور کرده ولی از شیشه عبور نمی کند .

اثر گلخانه ای  Green house Effect :

گرفتن پرتو ها ی نور  با طول موج کوتاه و ساطع کردن پرتوها با طول موج بلند را اثر گلخانه ای گویند .

اثر گلخانه ای بر روی پوشش های مختلف متفاوت است به این معنی که این موج ها از پلاستیک خارج می شود ولی از شیشه نمی تواند عبور کند. 

کالری :

مقدار گرمایی که لازم است تا دمای یک گرم آب را  یک درجه سانتی گراد افزایش دهد کالری گویند .

واحد گرمایی انگلستان (Btu) : مقدار گرمایی که لازم است تا دمای یک پوند آب را یک درجه فارنهایت افزایش دهد واحد گرمایی انگلستان نامیده می شود .

چون گلخانه در زمستان قادر نیست که تمامی گرمای مورد نیاز خود  را از نور خورشید تامین کند بنابراین نیاز گلخانه به گرما از طریق مختلف لازم است که به آنها اشاره می کنیم :
سیستم های گرمایی که برای گرم کردن گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای خصوصیات زیر باشند :

1- امکان تامین حرارت مورد نیاز در سرد ترین شب سال را داشته باشد

2- حرارت را در سر تا سر گلخانه به طور یکنواخت پخش کند که باعث کاهش بیماری ها , رشد مناسب گیاهان و افزایش کارایی آنها می شود . 

تولید گرما در گلخانه می تواند به صورت منبع حرارتی مرکزی یا موضعی باشد . 

 

سیستم حرارتی مرکزی : در این سیستم یک یا چند دیگ بزرگ بخاری در محلی قرار داده می شوند که بخار آب یا آب داغ شده توسط این بخاری ها طول مسیری که داخل گلخانه لوله کشی شده به حرکت در می اید و تمامی محیط  گلخانه را تقریبا به یک اندازه گرم می کند . که البته هزینه اولیه آن زیاد است .
سیستم حرارتی موضعی (Hot Air Furnace
) :در گلخانه های پلاستیکی که به طور موقت احداث می شود و یا در زمان های خاص از سال مورد استفاده قرار می گیرد سیستم گرم کننده مرکزی مقرون به صرفه نمی باشد و بهتر است از سیستم موضعی استفاده شود . در این روش بخاری در نقاط مختلف گلخانه قرار داده می شود و فقط محیط اطراف خود را گرم می کند و هزینه اولیه آن کم است از جمله این بخاری ها می توان به بخاری های منفرد و یا تراکمی اشاره کرد .
برای سوخت کامل نیاز به گاز اکسیژن است که تامین هوای تازه برای احتراق توسط  لوله های صورت می گیرد که هوای تازه را وارد گلخانه می کنند و دود حاصله از سوخت را نیز به بیرون گلخانه هدایت می کنند البته برخی از گلخانه داران دود و دی اکسید کربن حاصل از سوخت و احتراق را به بیرون هدایت نمی کنند و تصور میکنند که دی اکسید کربن حاصل از احتراق برای فتوسنتز گیاهان موثر است و به انها کمک می کند . هدایت دود ناشی از احتراق همراه با گاز های دیگر در گلخانه برای گیاهان و انسان مضر هستند و باعث مسمومیت گیاهان می شوند (دی اکسید کربن به صورت محدود و در شرایط ویژه ای برای برخی از گونه های گیاهان لازم است) سوخت کامل تولید آب و دی اکسید کربن می کند , در حالی که سوخت ناقص تولید اتیلن کرده و باعث کج شدگی و پیچیدگی ساقه ,باریک شدن برگ ها و سقط جوانه می کند و همچنین حل شدن این ماده در لایه نازک رطوبت موجود در سطح برگ ها(H2SO3
) تشکیل می شود که در اثر اکسید شدن تولید اسید سولفوریک می کند و این اسید موجب سوزاندن سلول ها . ایجاد نقاط زرد در برگ ها و در شرایط حاد موجب مرگ کامل برگ می شود . 

مسله مهم پس از تولید گرما انتقال آن با حداقل تلفات به گلخانه و توزیع یکنواخت در اطراف گیاهان است.سیستم گرمایش گلخانه طوری طراحی می شود تا از نیروی طبیعی برای حرکت هوا استفاده شود . هوا توسط فرایندی طبیعی کنوکسیون یا همرفت (Convection) حرکت می کند . یعنی هوا وقتی گرم می شود بالا می رود و وقتی که سرد می شود پایین می آید . حرکت کنوکسیونی هوا باعث می شود که دمای گلخانه در جاهای مختلف آن متفاوت باشد . برای جلوگیری از این کار لوله های گرمایش باید طوری قرار بگیرندکه قادر به توزیع یکنواخت گرما باشند.بهترین گرمایش در حالتی انجام می شود که از کف صورت گیرد؛ چرا که به طور طبیعی هوای گرم به سمت بالا می رود. گیاهان اغلب دارای دمای مخصوص متوسطی برای رشد ایده آل می باشند. در جدول زیر محدوده های دمایی توصیه شده برای چندین محصول متداول گلخانه ای آمده است. دمای شبانه دارای بیشترین اهمیت است. با این وجود دمای روزانه بالا می تواند موجب از بین رفتن محصولات گلخانه شود.
 
دمای روزانه و شبانه توصیه شده برای چند محصول متداول گلخانه ای
محصول  دمای شبانه ( F
)  دمای روزانه ( F)
گوجه فرنگی  66-60  80-70
کاهو  55  78-70
خیار  65  80
فلفل  62  80-70
گل داودی  63-62  80-75
گل شمعدانی  60-55  75-70 
خنک کردن گلخانه :

خنک کردن گلخانه بسیار سخت تر و پر هزینه تر از گرم کردن آن می باشد . در تابستان هوای داخل گلخانه اغلب 11 درجه سانتی گراد و بیشتر از دمای محیط بیرون است

اثرات زیان بار دمای بالا عبارتند از : عدم استحکام ساقه ,کاهش اندازه گل , تاخیر در گلدهی و مرگ جوانه . خنک کردن به منظور جلوگیری از نفوذ تابش های زیاد آفتاب در تابستان صورت می گیرد .
روشهای خنک کردن عبارتند از :

1- سایه دادن .

2- رنگ آمیزی پوشش گلخانه 3

- سایه دادن با آب آهک 4- روش تبخیری پوشال و پنکه. 

سایه دادن:

لازم است به طریقی پوشش گلخانه پوشانده شود تا مانع تابش مستقیم اشعه آفتاب به گلخانه گردد . این کار هر چند که روشنایی گلخانه را کاهش میدهد اما تا حدی مانع کاهش دمای گلخانه می شود . اگر پارچه روی سطح خارجی گلخانه قرار گیرد اثرسایه در کاهش دمای گلخانه بیشتر از قرار دادن پارچه در داخل گلخانه است.

رنگ آمیزی پوشش گلخانه یا(White wash) : از رنگ های پلاستیکی برای رنگ کردن پوشش گلخانه ها استفاده می گردد .
سایه دادن با آب آهک :در این روش برای بهتر چسبیدن محلول آب و آهک آن را با یک قاشق روغن کتان محلول می کنند تا به خوبی بر روی پوشش گلخانه چسبیده شود . جوهر نمک نیز این محلول را به سهولت برطرف می کند . ولی جوهر نمک برای اسکلت های فلزی و آلومینیومی زیان آور است و باعث پوسیدگی اسکلت می شود .سایه دادن با مخلوط
آب و خاک Mud)) شبیه آب آهک است اما عیب این روش احتمال شکستگی در اثر سنیگینی حاصل از رسوب است .
روش تبخیری پوشال و پنکه:

با پوشال و پنکه در روز های گرم می توان تا  30-20 درجه سانتی گراد دمای گلخانه را کاهش داد البته این روش در مناطقی با رطوبت نسبی پایین بهتر صورت می گیرد . روش کار بدین صورت است که در یک طرف گلخانه پوشال و در طرف مقابل آن پنکه ها قرار داده می شود و هوای بیرون در اثر عبور از لایه های فیبری مرطوب خنک شده و گرمای داخل گلخانه را گرفته و از طریق پنکه خارج می نماید و از این طریق جایگزین هوای گرم گلخانه می گردد . مکانیسم عمل این است که آب موجود در پوشال با جذب گرمای پوشال و هوایی که بین آن عبور میکند تبخیر می شود و هوای گرم بیرون با از دست دادن گرما خنک شده و وارد گلخانه می گردد.

شرایط گلخانه استاندارد :

ارتفاع منطقه از سطح دریا باید کمتر از 300 متر باشد . با افزیش ارتفاع از سطح دریا سرعت خروج هوا باید افزایش یابد . در ارتفاعات بالا هوا رقیق تر و سبک تر می شود و باید حجم بالاتری از هوا در داخل گلخانه جابه جا شود تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاع پایین بدست آید .

تهویه گلخانه :

تهویه به معنی نصب پنجره در سقف یا اطراف گلخانه به منظور ارتباط هوای داخل و خارج گلخانه است .

اهداف تهویه :

1- مبادله هوای داخل و خارج گلخانه

2- تهیه دی اکسید کربن لازم برای فتو سنتز  3

- متعادل کردن رطوبت (یعنی کاهش رطوبت)

هاک اکثر قارچ ها برای جوانه زنی نیاز به رطوبت نسبی بالا دارند . رطوبت بالا در گلخانه باعث افزایش تراکم بخار آب روی برگ های گیاه می شود و وجود لایه آب روی برگ ها نیز باعث کمک به جوانه زنی هاک ها می شود.

تهویه اتوماتیک

: تهویه اتوماتیک باعث کاهش هزینه کارگری می شود . تهویه اتوماتیک ویکنواخت باعث ثابت نگه داشتن دما برای رشد و نمو گیاهان می شود .

محل نصب دستگاه تهویه

دستگاه تهویه در محلی نصب می شود که اختلاف سطح کافی با بلندترین ارتفاع گیاه داشته باشد تا گیاهان در معرض سیستم جریان هوا قرار نگیرد . دستگاه تهویه بایددر خلاف جهت باد غالب نصب شود .

 

  نوشته شده در تاریخ 88/5/19 ساعت 8:11 ع توسط


چرا در گلخانه کشت میکنیم

*افزایش تولید در واحد سطح (حداقل 10برابر هوای آزاد )در مورد خیار تولید 20کیلوگرم در متر مربع در گلخانه به جای 2کیلوگرم درمتر مربع درهوای آزاد

*تولید بیش از یک محصول در سال( در مورد خیار 3بار تولید در سال ودرمورد گوجه فرنگی 2بار تولید در سال)

* (افزایش کشت محصول تولیدی( کنترل بهترآفات وبیماریها با روش کنترل بیولوژیکی وکاهش مصرف سموم که با عث افزایش کیفیت محصول وافزایش صادرات وحفظ محیط زیست میشود

*  صرفه جویی در مصرف آب (با آبیاری تحت فشار)

* استفاده از اراضی غیر قابل کشت با سیستم هیدروپنیک (ماننده گلخانه پرورش سبزی در جزیره کیش)

 )* عدم وابستگی تولید به شرایط محیط وامکان بازار یابی مناسب ومنظم به نام کشت مطابق نیاز بازار مثلا"کاشت خیار طوری تنظیم شود که زمان برداشت اواخر اسفند ماه باشد

*آزادسازی زمین ها برای محصول های استراتژیک مانند گندم

*کاهش جذب فلزات سنگین توسط گیاهان وحفظ سلامت جامعه با سیستم هیدروپنیک که امکان جذب کمتراین عناصر رافراهم میسازد

*ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان- زنان روستایی ودانش آموختگان کشاورزی  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 8:37 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


نمایش تصویر در وضیعت عادی

مشخصات بوتانیکی خیار:

خیار گیاهی است از گیاهان گلدار، از رده دولپه ای ها، از گیاهان یکساله جالیزی، از خانواده کدوئیان(Cucurbithacae) و از جنس Cucurbita با نام علمی(Cucumis sativus).
ریشه ان نسبتاً سطحی است و برای کاشت آن باید خاک سطح الارض کاملاً آماده
و غنی از مواد غذایی باشد. ریشه آن یکساله و گاهی هم دائمی است. ساقه آن
علفی و به رنگ سبز روشن، آبدار و دارای پوست نازک و کرکهای ریزی است که از
ساقه منشعب می شوند. طول بوته خیار با توجه به هرسی که انجام می شود مکن
است به بیش از6  
متربرسد که نگهداری بوته ها در گلخانه بوسیله پیچاندن آن به دور نخهای ضخیم و
همچنین پیچیده شدن پیچکها به دور نخها که نگهداری بوته ها را محکم می
نماید امکانپذیر است. در واریته های معمولی برگها نسبتاً کوچک در واریته
های بکرزا یا پارتنوکارپیک برگها بزرگتر، پنجه ای شکل و به رنگ سبز روشن
بوده و بریدگی های کم عمق، برگ را به پنج قسمت یا
Lobe
که غالباً به شکل مثلث هستند، تقسیم می کند. دمبرگ آن بلند، آبدار، قطور،
و رگبرگها مشخص و روشنتر از خود برگ هستند. میوه خیار از لحاظ گیاهشناسی
شفت بشمار میرود یعنی میوه ای است گوشتی که برون بر آن نازک، میانبر آن
گوشتی و خوراکی و درون بر آن غشائی و سخت است.

رشد
رویشی ریشه این گیاه در مقایسه با اندامهای هوایی آن بسیار ضعیفتر میباشد
ولی در محل یقه و حتی قسمتهایی از ساقه که با خاک تماس حاصل مینمایند ریشه
های نابجا تولید می کند، همچنین ریشه ها بیشتر در قسمتهای قابل تهویه سطح
خاک رشد کرده و انتشار می یابند که در این رابطه ضرورت تهیه یک بستر
تقریباً سبک از نظر بافت خاک و قابل تهویه معلوم می گردد.

محل پیدایش میوه روی ساقه دو حالت دارد:

1. خیارهایی که روی ساقه اصلی و در زاویه برگها تولید می شوند.

 2.خیارهایی که روی ساقه فرعی تولید می شوند که دراینصورت ساقه های جانبی به هرس منظم احتیاج دارند
http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_020.JPG

(درپایان از آقایان مهندس ابراهیم و حسن باغبان تشکر میکنم که مرا در گردآوری مطالب و عکس ها یاری نمودند.)


  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 8:25 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_026.JPG
ویروس موزاییک خیار(CMV)
علایم:
در گیاهان 6تا8 هفته ای دیده می شود
لکه های کم رنگ(شبیه موزاییک) در برگ ها دیده می شود.
برگ ها بدشکل شده ورشد گیاه متوقف میشود.
میوه ها به رنگ سبز مایل به زرد روشن با لکه های برجسته سبز تیره در می آید
مرگ گیاه در فاصله 7 روز بعد از آلودگی اتفاق می افتد.
کنترل:
استفاده از ارقام مقاوم
کنترل شته ها ( عامل اصلی انتقال ویروس)
منبع:
آقایان مهندس حسن و ابرههیم باغبان(گلخانه واقع درفیروزآبادابرکوه)
forum.gigapars.com  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 8:20 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


  http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_031.JPG
زمان کشت :
قبل از هر اقدامی در مورد کشت خیار ابتدا بهتر است اطلاعاتی از قبیل آمار
هواشناسی منطقه نظرات و تجربیات مهندسین کشاورزی و کشاورزان با تجربه و
مهمترین مورد قیمت این محصول در بازار کسب کرده و آنگاه زمان کشت را
انتخاب نمایید زیرا زمان کشت در بهره برداری محصول تاثیر مستقیم داشته و
باعث بالا رفتن روحیه کار و تلاش می گردد. مثلا در مناطق جنوبی کشور زمان
کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و در خرداد ماه سال بعد برداشت محصول
پایان می یابد. و در مناطق شمالی و مرکزی کشور که در آذر ماه و دی ماه
دارای هوای ابری و سرد می باشند زمان کشت را به نحوی انتخاب می کنند که
این زمان یا آخر فصل برداشت و یا آغاز کشت باشد . به طور کلی زمان هایی که
شرایط جوی نامساعد است باید از دوره کشت حذف گردد و اگر چنین کاری صورت
نگیرد و زمانهای نامساعد در میان زمان برداشت قرار گیرد کشت با مشکلات
عدیده ای روبرو می شود.

انتخاب بذر: بعد از انتخاب زمان کشت باید بذر مناسب و خوبی انتخاب کنیم که
بر اساس تقسیم بندی اقلیم های مناسب صورت می گیرد.مثلا برای مناطق جنوبی
که زمان کشت از اوائل مهرماه شروع می شود و تا آخر خرداد سال بعد می توان
برداشت محصول داشت و یا مناطق شمالی و مرکزی که کار کشت از اوائل دی ماه
شروع می شود بذرهای تک گل پیشنهاد می شود که دارای برگ های کوچک و مقاوم
به سرما بوده و جهت دوره های طولانی مناسب می باشد ولی در اقلیم های که دو
فصل کشت دارند بهتر است از واریته های پرگل که محصول زیادی در زمان کوتاه
دارنداستفاده گردد. شایان ذکر است که بسیاری از کشاورزان بدون توجه به نوع
واریته و زمان کشت آن و تنها به علت پر گل بودن آن اقدام به کشت در فصولی
می نمایند که مناسب حال آن بذر نیست در نتیجه با مشکلاتی مواجه می شوند که
برای آنها اندکی ناشناخته و غریب می نماید.کشاورزانی که آشنایی با خواص
واریته های مختلف ندارند اشتباه عمده ای را مرتکب می شوند و آن این است که
واریته های پر گلی را که برای فصول بهاره کشت نموده اند و محصول خوب و
زیادی برداشت کرده اند مجددا برای کشت پائیزه انتخاب می کنند. با شروع فصل
سرما و کوتاه شدن طول روز تعداد زیادی میوه های کوچک در هر بوته مشاهده می
کنند که به علت ریز ماندن میوه ها بر روی ساقه محصولی برداشت نمی کنند و
با تصوراتی که دارند کود و سم را به گیاه تحمیل می کنند در حالی که بذر
های تک گل بوده و از آن میوه کمتری مشاهده می کنند اما محصول بیشتری
برداشت می شود.

نحوه کشت : پس از انتخاب بذر باید فکر نحوه کشت باشیم به طور کلی در مقابل
ما دو راه برای کشت بذر قرار دارد. یکی کشت مستقیم و کشت به صورت خزانه که
از این دو راه به خاطر صرفه جویی در استفاده از امکانات گلخانه ای و
مراقبت بیشتر و بهتر تا جوانه زدن بهتر است از کشت در خزانه بهره گیری
کرد. برای کشت مستقیم زمین باید رطوبت کافی داشته و به اصطلاح گاورو باشد
و بهتر است زیر و روی بذر به مقدار مورد نیاز بیته موس ریخته شود.

بهترین خاک برای کشت در گلدانهای نشاء ماده ای طبیعی به نام بیته موس می
باشد که در بازار انواع خارجی و ایرانی آن یافت می شود.اگر محل قرار گرفتن
سینی نشاء دارای 30 درجه سانتی گراد حرارت بوده و نور و رطوبت کافی وجود
داشته باشد پس از 5 تا 7 روز بذر جوانه می زند و چنانچه شرایط مناسب نبوده
و عوامل نور و گرما و رطوبت به صورت دلخواه نباشد اولا در زمان جوانه زنی
تاخیر ایجاد می شود و ثانیا در جریان رشد گیاه نیز اختلالاتی پدیدار خواهد
شد. توصیه می شود این نوع بذرها را به علت گرانی آنها 24ساعت قبل از کاشت
در زمین و یا گلدان در یک پارچه نخی و یا پنبه ای در دمای 30 درجه سانتی
گراد نگهداری کرد. باید دقت کرد قبل از این کار بذرها ابتدا در آب ولرم
خیسانده شوند از طرفی باید مراقبت های لازم را به عمل آورد تا گیاه جوان
بدون آفت و بیماری به زمین منتقل شود.

انتقال نشاء به زمین اصلی :وقتی بذرها سبز شدند و رشد کافی نمودند باید
آنها را به زمین گلخانه منتقل کنیم.بدین منظور حفره هایی که با فاصله معین
و بر اساس تراکم بوته در متر مربع محاسبه شده است بر روی بسترها تعبیه می
کنیم که دقیقا به اندازه حجم خاک گلدانهای سینی نشاءمی باشد. آنگاه با
احتیاط کامل نشاء را همراه با خاک گلدان از گلدانها جدا کرده و در حفره ها
قرار می دهیم.در اینجا باید مراقب باشیم تا به ریشه ها آسیبی وارد نیاید.
بعد از انتقال نشاء به زمین آبیاری را شروع می کنیم . به یاد داشته باشیم
مدت قرار گرفتن نشاء در گلدان نباید از حد معمول تجاوز کند زیرا در این
صورت است که ریشه به علت حجم کم خاک دچار مشکل شده و از رشد طبیعی باز می
ماند و در نتیجه گیاه از ابتدا ضعیف خواهد بود و پس از آن هم رشد درستی
نخواهد داشت.

تراکم بوته ها : به منظور دستیابی به بیشترین برداشت محصول از متر مربع
تراکم بوته ها حائز اهمیت است.بعضی از کشاورزان و گلخانه داران بر این
باورند که اگر تعداد بوته در واحد سطح بیشتر باشد محصول بیشتری می توانند
برداشت کنند.بر اساس تجارب بدست آمده در گلخانه های خاکی برای واریته های
موجود تراکمی برابر با 7.1 تا 3 بوته? بنابر تجربه شخصی فصل کاشت و نوع
واریته از نظر کوچکی و بزرگی برگ در نظر می گیرند که در این مورد می توان
از کشاورزان با تجربه و کارشناسان مربوطه کمک گرفت. ناگفته نماند که این
کار دلایل فنی و مهمی دارد که از جمله می توان میزان نوردهی و جذب مواد
مغذی خاک در فصول سرد را نام برد.پس به خاطر اینکه بوته ها از نور کافی
برخوردار بوده و رشد مناسبی داشته باشند باید به گونه ای کاشت شوند که به
روی یک دیگر کمتر سایه بیاندازند و به عبارتی دیگر موجب جلوگیری از تابش
نور کافی به گیاه نشوند از طرفی در فصول سرد میزان غذا رسانی خاک به ریشه
کمتر می شود و اگر تراکم هم در چنین وضعیتی زیاد باشد طبیعی است که به
ریشه مواد کافی نخواهد رسید
http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_029.JPGمنبع:
آقایان مهندس حسن و ابراهیم باغبان

p30lords.com

  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 8:12 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_030.JPG
برداشت محصول : از مواردی که باید در انجام آن دقت بسیاری کرد تا آسیبی به
گیاه وارد نشود نحوه چیدن خیار از بوته است که به دلایلی با اهمیت است
شیوه اصولی و صحیح چیدن خیار از بوته این است که آن را به سمت بالا کشیده
تا بدین وسیله از ساقه جدا شود این عمل باعث می شود که بقایا یا دنباله
میوه بر روی ساقه باقی نماند زیرا باقی ماندن این قسمت بر روی ساقه باعث
پوسیدگی ساقه می شود و از طرفی دنباله میوه علاوه بر اینکه وزن میوه را
سنگین تر می کند باعث جلوگیری از نرم شدن سریع میوه هم می شود امروزه در
اکثر گلخانه ها دیده می شود که خیار را به وسیله قیچی از شاخه جدا می کنند
این کار زمانی می تواند مشکل آفرین باشد که قیچی آلوده به بیماریهای قارچی
و ویروسی خاصی باشد. در این حالت امکان انتقال بیماری از یک بوته به بوته
دیگر زیاد است. بد نیست بدانید به تازگی دستگاهی اختراع شده است که به
وسیله اشعه می تواند میوه را از ساقه جدا کند.ولی تا زمانی که دسترسی به
این وسائل امکان پذیر باشد بهتر است حتاالمقدور میوه با دستکش چیده شود
ضمنا از ابزارهایی استفاده کنید که اطمینان داشته باشید آلوده نیستند.

پائین کشی بوته ها : زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه می رسند باید
پائین کشیده شوند.نکته ای که در این دوره حائز اهمیت است هرس برگهای
فرسوده تر و پیر تر در طول دوره برداشت است.به طوری که هنگام پائین کشیدن
بوته برگهای پائینی ضمن اینکه عمر خود را سپری کرده اند تعداد کمی نیز
برای هرس کردن باقی مانده باشد. باید همواره به یاد داشته باشید که هرس
برگهای فرسوده در هر نوبت نباید بیش ا3برگ در بوته باشد و حداقل 18 تا 25 برگ روی بوته باقی بماند. هرس برگ های فرسوده باید در طول دوره و به
تناوب انجام گیرد که در هنگام پائین کشی مشکلی پیش نیاید و ضمنا متوجه
باشیم برگهایی که هرس می کنیم نباید از تعداد برگهای تولید شده بیش تر
باشد. به هر حال بعد از هرس برگ های مسن تر و رسیدن بوته به سقف3 روش
برای هرس بوته خیار مرسوم است.

اول اینکه با حذف برگهای پائینی و شل کردن نخ ها از قرقره که به سیم مهار
متصل است ساقه را به صورت گرد در روی زمین قرار داده البته گاهی ساقه ها
به جای اینکه روی زمین قرار گیرند بر روی شاسی های مخصوصی که با فاصله50سانتی متر تعبیه شده اند قرار می گیرند. زمانی که بوته به انتها می رسد به
دو شاخه فرعی اجازه می دهیم که رشد خود را ادامه دهند و دوباره به سمت
پائین حرکت کنند.این دو شاخه فرعی را مانند شاخه های اصلی در نظر می گیریم
و پس از رشد این شاخه ها جوانه ای انتهایی شاخه اصلی را حذف می کنیم و سوم
اگر در پایان فصل کشت با فرا رسیدن هوای گرم مصادف باشد می توان به جای
پائین کشیدن بوته ها آن را بر روی سیم ها انداخته تا مانند سایبانی در
گلخانه عمل کند در این حالت باید کاملا مراقب بود که بوته ها در موقع خم
شدن شکسته نشوند و بعد ها دچار ضایعات و بیماری نگردند.

عکس از گلخانه مهندس باغبان واقع در فیروز آبادابرکوه
منبع :
www.p30lords.com

  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 8:5 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_027.JPG
اسکلت گلخانه
گلخانه
باید محکم و سبک بود و در عین حال ارزان و با دوام باشد و تا حد امکان
سایه کمتری داشته باشد. در حال حاضر اسکلت گلاخنه را بیشتر با آهن
گالوانیزه و یا آلومینیم می سازند و در بعضی موارد از چوب هم استفاده
میشود که هم ارزانتر است و هم ساخت آن آسانتر است، ولی این اسکلتها زود می
پوسند و در ضمن برای استحکام بیشتر باید از قطعات چوبی ضخیمتری استفاده
کرد که این امر سبب کاهش نفوذ نور آفتاب بداخل گلخانه می گردد.

در حال حاضر دو نوع گلخانه رواج دارد:

 1- گلخانه دو طرفه   2- گلخانه کوآنست

در گلخانه های دو طرفه دیوارهای جانبی عمودی هستند و سقف آنها حالت
مثلثی دارد. در گلخانه کوآنست از کمانهای لوله ای یا چوبی (بیشتر لوله های فولادی)
استفاده می شود در این روش کمانها را که دارای قوسی حدود
180° هستند بموازات هم و
بفواصل مشخص
(1.5-3.5 m) در زمین فرو می کنند و کمانها بوسیله تیرهای
افقی که در امتداد طولی گلخانه قرار دارند بهم اتصال می یابند و مستحکم می شوند.
فاصله تیرهای افقی که بطور موازی در روی کمانها قرار گرفته و اولین کمان را به
آخرین کمان وصل می کنند،
100-150 cm است. به این ترتیب یک فضای درونی بزرگ و
واحد بوجود می آید. برای پوشاندن گلخانه کوآنست معمولاً از پلاستیک استفاده می
کنند. بدین منظور در فواصل بین لوله های افقی و بفاصله
25-30cm سیمهای گالوانیزه به موازات لوله های افقی نصب می کنند که برای پوشش پلاستیکی سطح
مناسبی بوجود می آورند و پس از پوشاندن گلخانه با پلاستیک تعدادی از همین سیمها
روی پوشش پلاستیکی نصب می شوند تا پوشش گلخانه مستحکم تر شود.

در هنگام ساخت گلخانه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

1. اگر سطح گلخانه خیلی
وسیع باشد کنترل درجه حرارت و تهویه آن مشکل می باشد. لذا بهتر است سطح کشت در
واحدهای کوچک و جداگانه
300-500 m2 تفسیم شود.

2.   ارتفاع داربستی که بوته
های خیار به آن بسته می شود حدود
m  2 است.
بنابراین ارتفاع دیواره های جانبی گلخانه باید حداقل
2 m باشد

3.   شیب سقف باید به اندازه
ای باشد که استحکام کافی داشته باشد و آب باران و برف را روی خود نگه ندارد. از
طرفی اگر ارتفاع خیلی باشد فضای اضافه گلخانه بیشتر شده و هزینه گرم کردن آن
افزایش می یابد. لذا شیب را باید حدود
25-30% گرفت.
البته در گلخانه کوآنست بدلیل انحنای سقف این مشکل تا حدود زیادی رفع می شود.

4. در بعضی مواقع لازم است که هوای
گلخانه را خارج کنیم و چون هوای گرم سبک است و معمولاً زیر سقف می ایستد بهتر است
در سقف گلخانه دریچه هایی تعبیه شود که در مواقع لازم این دریچه ها باز شده و هوای
گرم خارج شود. در گلخانه های کوآنست باز و بسته کردن این دریچه ها مشکل است. لذا
در دیواره های جانبی گلخانه و به فاصله
1-1.5 m از سطح زمین دریچه هایی را جاسازی می کنند و در
مواقع لزوم آنها را باز می کنند. در ضمن در دو انتهای گلخانه و در نزدیکی سقف دو
پنکه (فن) قرار می دهند که هوای گرم زیر سقف را خارج کنند.

5.   برای
اینکه در هنگام ورود به گلخانه با باز کردن در ورودی هوای گلخانه بطور ناگهانی عوض
نشود بعد از در ورودی یک اتاقک کوچک تعبیه می شود که ابتدا وارد این اتاقک می شویم
و سپس به در اصلی گلخانه می رسیم و با باز کردن آن وارد فضای گلخانه می شویم.

6.   در
محاسبات گلخانه ها معمولاً وزن برف را در نظر نمی گیرند. چون برف در اثر گرمای
گلخانه آب می شود. ولی در مناطقی که خطر ریزش برف سنگین وجود دارد باید پس از بارش
گلخانه را گرم کنیم این برف سریعاً آب شود. در غیر اینصورت و بخصوص در گلخانه های
دوطرفه خطر خوابیدن سقف وجود دارد.

7. معمولاً
گلخانه های دو طرفه که دارای دیواره های جانبی عمودی هستند در برابر باد به شکل
مانع عمل می کنند و لذا بادهای شدید به آن خسارت میزنند. ولی گلخانه های کوآنست به
دلیل قوسی شکل بودن جریان باد را ملایم می کنند. به علاوه گلخانه های کوآنست به
دلیل انحنایی که دارند برف و باران را روی خود نگه نمی دارند و آب را به راحتی
جاری می کنند. لذا در بیشتر نقاط جهان استفاده از گلخانه های کوآنست عمومیت بیشتری
یافته است.

عکس ازگلخانه
واقع در فیروز آباد
  نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 7:58 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_024.JPG
سفیدک حقیقی (سطحی)
پاتوژن:
Erysiphe cichoracearum
Sphaerotheca fuliginea
شرایط ایجاد بیماری:
آب و هوای مرطوب و خنک
شرایط ازدحام زیاد گیاه ،سایه اندازی زیاد( نور کم)،زیادی آب و کود
در شرایط رشد کند گیاه ،این بیماری ایجاد می شود.
به ویژه در شب سرد و مرطوب این بیماری ایجاد می شود.
علایم:
لکه های کوچک و مدور و سفید رنگ در اندازه های مختلف ایجاد میگردد
آلودگی از برگ های پایین آغاز به سمت بالا پیشرفت می کنند.
بافت نرم و نخ مانند سفید رنگ روی برگ پخش می باشد.
برگ های آلوده تر زرد یا قهوه ای شده و خشک میگردند.
پودر سفید رنگ بر روی ساقه و دمبرگ هم دیده می شود.


نوشته شده در تاریخ 88/5/13 ساعت 7:50 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_023.JPG

سفیدک دروغی
عامل بیماری :
قارچ pseudoperonospora cubensis
علایم :
در سطح بالای برگ لکه های روغنی و زاویه دار زرد و قهوه ای به قطر 1تا2 سانتی متر
در اثر پیشرفت بیماری در زیر برگ نیز لکه های ارغوانی یا بنفش ایجاد می شود
حاشیه برگ ها خشک شده و به سمت بالا می رود.
شرایط ایجاد بیماری :
در آب و هوای گرم و مرطوب
در صورت وجود آب روی شاخ و برگ توسط مه، شبنم و...
تحت تنش دما ( روز های گرم و شب های سرد )
رطوبت بالا (95 درصد)به مدت طولانی
فقر عناصر غذایی ( پتاس،روی،مس و منیزیم)
http://www.parsiblog.com/PhotoAlbum%5Cagriculture%5CIMG_022.JPG
 کنترل بیماری:
ایجاد تهویه مناسب جهت کاهش رطوبت و دما
وجود تشتک آهک یا اسفنج آغشته به آهک در ورودی گلخانه جهت ضد عفونی
هرس برگ های آلوده و معدوم کردن آنها
استفاده از برنامه سمپاشی منظم با سموم مسی، کاپتان، بنومیل، دودین، زینب،مانکوزب و...
باتشکر از آقایان مهندس حسن وابراهیم باغبان


  نوشته شده در تاریخ 88/5/10 ساعت 11:8 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


یک گلخانه ،
وسیله‌ای برای تغییر محیط اطراف گیاهان و بهبود شرایط رشد
می‌باشد. گلخانه‌ها در چند مورد قابل استفاده‌اند. بعضی از گلخانه‌ها برای
عملیات سالیانه مورد استفاده قرار می‌گیرند، در حالیک ه بعضی از آنها فقط
برای پرورش گیاهان در فصلهای بهار و پاییز ساخته می‌شوند. در بعضی از
شرایط آب و هوایی ، برای پرورش تعدادی از گیاهان در تابستان (مانند گوجه
فرنگی) ، که در شرایط بیرون قابل کشت نیستند، گلخانه مورد نیاز می‌باشد

هزینه ساخت گلخانه بطور کلی به اندازه و ماده پوشش دهنده آن بستگی
دارد. ساخت گلخانه با پوشش شیشه‌ای و قاب فلزی معمولا بیشترین هزینه را
داراست. پوششهای دیگر مانند فایبرگل
اس اکریلیک وپلی کربنات دارای هزینه متوسطی می‌باشند. پوشش پلی اتیلن با قاب چوبی دارای کمترین
هزینه است. تجهیزات حرارتی و تهویه نیز هزینه‌ای با توجه به ساختمان
گلخانه و اندازه آن دارند.

ساخت گلخانه‌های خورشیدی نیز امکان‌پذیر
است اما به مهندسی خاصی نیازمند می‌باشد. اسکلت یا قاب گلخانه از فلز یا
چوب ساخته می‌شود. فضای بین لایه‌های پوششی را می‌توان برای کمک به مقاومت
در برابر وزش باد خالی از هوا نمود. گلخانه با اسکلت چوبی به آسانی ساخته
می‌شود و انتخاب مناسبی برای سازنده است.

محیط گلخانه معمولا بوسیله هوای داغ ، آب داغ یا بخار گرم می‌شود.
گاهی اوقات گرما به صورت تکمیلی توسط گرمکن‌های الکتریکی تامین می‌شود.
انتخاب منبع حرارتی باید با توجه به هزینه اولیه تجهیزات و هزینه عملیاتی
انجام گیرد. گرمکن‌های الکتریکی هزینه اولیه کمی داشته اما معمولا هزینه
عملیاتی بسیار بالایی دارند. گرمایش بوسیله آب داغ یا بخار از لحاظ هزینه
نصب گران است، اما هزینه عملیاتی کمی دارد. گرمایش بوسیله هوای داغ با
استفاده از گازطبیعی یا نفت به عنوان سوخت بطور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زغال سنگ و چوب هم می‌تواند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد. البته هر کدام
به مدیریت دقیقی نیازمند است. هر نوع گرمکن احتراقی برای جلوگیری از
انباشت گازهای نامطلوب ، که موجب از بین رفتن گیاهان می‌شود، دریچه‌ای به
خارج گلخانه داشته باشد. بهترین گرمایش در حالتی انجام می‌شود که از کف
صورت گیرد، چرا که بطور طبیعی هوای گرم به سمت بالا می‌رود. گیاهان اغلب
دارای دمای مخصوص متوسطی برای رشد ایده‌آل می‌باشند. دمای شبانه دارای
بیشترین اهمیت است. با این وجود دمای روزانه بالا می‌تواند موجب از بین
رفتن محصولات گلخانه شود.  
طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ