سفارش تبلیغ
صبا
مهندسی کشاورزی (keshavarzi.net)
   مشخصات مدیر وبلاگ
 
    آمارو اطلاعات

بازدید امروز : 452
بازدید دیروز : 523
کل بازدید : 4585082
کل یادداشتها ها : 1017

نوشته شده در تاریخ 91/8/25 ساعت 10:56 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی


ایجاد تنوع در صادرات و واردات دام و فرآورده‌‏های دامی در کشور با ورود دام جدیدی به نام لاما انجام میشود این حیوان که از خانواده شترسانان است و جثه‌‏ای کوچک تر از شتر دارد، دارای رشدی سریع و گوشتی قرمز است و در گوشتش کلسترول وجود ندارد و می‌‏توان آن را «شتر گوسفند» نامید.
لاما پس از طی مراحل بهداشتی و قرنطینه‌ای از بولیوی به کشور وارد می‌شود، این دام با جمعیت 5 میلیون رأسی در بولیوی قرار است پس ازبررسی و جمع‌‏آوری اطلاعات در خصوص بیماری‌‏های مشترک و انواع آن، وضعیت بهداشت و بیماری‌‏هایی که ممکن است با ورود لاما در کشور گسترش یابد، به کشور وارد شود.
در صورت مورد قبول بودن تمامی بررسی‌‏ها، این دام می‌تواند در دراز مدت به یکی از محورهای پرورش در کشور تبدیل شود، زیرا ایران یکی از مناطق پرورش شتر و خانواده شترسانان است و پرورش زنده این نوع دام می‌تواند مقداری از گوشت قرمز کشور را تامین کند.
لاما نژادی از شتر است که در مناطق آمریکای جنوبی زندگی میکند ارتفاع بدن این حیوان تا شانه هایش بین 110 تا 130 سانتیمتر است وزن آن  به120 تا 150 کیلوگرم میرسد.لاما برخلاف شترها فاقد کوهان است و بمانند اکثر حیوانات خانگی پوست آنها  دارای ترکیب رنگهای متفاوتی چون سفید، قهوه ای ، سیاه میباشد. فرم پاها و لبهای این حیوان بمانند شتر است.لاما ها حیوانات بسیار صرفه جوی هستند و زنجیره غذایی آنان تشکیل شده از علفها ، گلها ، شکوفه ها ، قارچها و گل سنگها میباشد.مردمان آمریکای جنوبی( اینکاها ) از این حیوان به عنوان باربر استفاده مینمایند. شیر و پشم و گوشت این حیوان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از چربی آن برای ساختن شمع استفاده میگردد.در حال حاضر در سرزمین آمریکای جنوبی تعداد 10 میلیون راس لاما توسط قبایل مختلف نگهداری میگردد و تمدن قوم اینکا بدون لاما غیر قابل تصور است.امروزه دامنه پرورش و نگهداری لاما به خارج از آمریکای جنوبی کشیده شده و در حال حاضر در آمریکا و اروپا این حیوان برای پشم و گوشتش پرورش داده میشود. از لاما در علم پزشکی همانند دلفین برای تراپی بیماران استفاده میشود و این حیوان قادر است تا 30 کیلوگرم بار را حمل کند.لاماها در حرکات رفتاری روزانه خویش برای اعمال قدرت و نشان دادند درجه قرار گرفتن در گروه به پرتاب آب دهان خویش میپردازند که بسیار با دقت هدف را نشانه گیری کرده و معمولا به هدف اصابت مینماید. البته آب دهان لاماها قابل شستشو با آب و بی خطر است.با توجه به اهمیت اقتصادی لاما و مقاوم بودن آن در سخترین شرایط کوهستانی کویری و سرمای شدید و آسان بودن و قابل دسترس بودن سبد غذایی آن بنظر میرسد که پرورش لاما در ایران بسیار راحت و نسبت به پرورش گوسفند کم هزینه تر خواهد بود.

منبع:

infobusiness.blogfaطراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ